Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Vyrazte za kulturou! Mince za 100 milionů na výstavě na Pražském hradě

Naše měna slaví 100. výročí vzniku. K tomuto významnému jubileu dala Česká národní banka vyrobit největší zlatou minci v Evropě a druhou největší zlatou minci na světě o nominální hodnotě 100 milionů Kč. Tuto minci, která se stala symbolem oslav, si můžete prohlédnout na unikátní výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.

Vyrazte za kulturou! Mince za 100 milionů na výstavě na Pražském hradě

Výstava provází celou stoletou historií naší měny a měnové politiky. Vedle 130kilogramové zlaté mince můžete na výstavě zhlédnout např. zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského či Karla Svolinského nebo vzácné československé mince a papírové peníze.

Mezi exponáty nechybí ani zlaté svatováclavské dukáty, kterými ČNB odměnila svého zaměstnance Aloise Hudce, který na olympiádě v Berlíně v roce 1936 vybojoval zlatou medaili ve cvičení na kruzích a navíc dosáhl čtvrtých míst ve víceboji, na bradlech a napomohl k zisku čtvrtého místa týmu československých gymnastů ve víceboji.

Výstava, kterou pořádá ČNB ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu, potrvá po prodloužení až do 12. května 2019 vždy ve všední dny i o víkendu od 10:00 do 18:00. Po přihlášení do adminu mají učitelé možnost v odměnách pro garanty získat vstupenky.

Výstava je ale vhodná i pro školní skupiny. Pro žáky a studenty je připraven kvíz ve formě komiksu, pomocí něhož si zábavnou formou ověří nově nabyté vědomosti, a to ve dvou úrovních náročnosti. Pro učitele budou k dispozici správné odpovědi a také metodický list k dalšímu využití např. během výuky. O cenách a rezervacích pro školní skupiny se dozvíte více zde.