Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Kroměřížská škola obhájila vítězství v republikovém finále Odznaku Všestrannosti

Kroměřížská škola obhájila vítězství v republikovém finále Odznaku Všestrannosti

Základní škola Oskol Kroměříž obhájila vítězství v soutěži družstev na republikovém finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů před základní školou Palackého z Moravské Třebové a před opavskou ZŠ Englišova. „Máme z obhajoby moc velkou, neskutečnou radost. Začali jsme sbírat vítězství a zkusíme v tom pokračovat,“ říkal nadšeně tělocvikář Vítězslav Tesařík ze ZŠ Oskol Kroměříž. Jeho kolega Jiří Morev dodával: „OVOV je všestranný, není zaměřený na jednu disciplínu, ale má komplexní záběr, který by u dětí měl být nejdůležitější.“

Sedmý ročník Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů, který je součástí Sazka Olympijského víceboje, vyvrcholil tentokrát v Brně na stadionech VUT. Evropský týden sportu odstartovalo téměř 700 dětí z Česka, Německa, Polska i Maďarska. A také desítky učitelů nadšených pro sport, z nichž mnozí sami závodili. Mezi muži obhájil vítězství Zdeněk Poláček z Prahy 13, který ze tří účastí dvakrát vyhrál soutěž učitelů. „Poprvé jsem propadl, tak to pro mě pak byla motivace. S dětmi plníme disciplíny OVOV už čtyři roky, ročně jich zapojíme dvě stě nebo tři sta. Líbí se mi všestrannost a komplexnost, výborná organizace od okresních kol až po republikové finále, pro děti je to vynikající motivace sportovat,“ řekl Poláček.

Mezi učitelkami zvítězila Monika Schubertová ze ZŠ Postoloprty, která s dětmi plní disciplíny Odznaku Všestrannosti i Sazka Olympijského víceboje. „Poctivě jedeme oboje. Vyhráli jsme i basketbalové vybavení a chceme se dostávat do republikového finále OVOV. Tento rok bychom chtěli otevřít kroužek OVOV, protože děti o to mají zájem, chystáme čtyřdenní kemp u partnerské německé školy, která tu s námi byla,“ řekla Schubertová.

Učitelé dokázali, že sportování neomezuje ani věk. Zápolení tělocvikářů dokončil také sedmašedesátiletý Josef Kužel z Jičína, gesto fair-play zase předvedl František Frýdecký ze ZŠ Velká nad Veličkou, který si nechal upravit výsledek trojskoku ve svůj neprospěch. „Neobešli bychom se bez policistů a vojáků, kteří nám s organizací finále pomáhají. Ale bez učitelů, kteří vedou děti ke sportu a jsou jim vzorem, by to nešlo vůbec. Já dodneška vzpomínám na svoje tělocvikáře,“ řekla Šárka Kašpárková, mistryně světa v trojskoku a jedna z organizátorek soutěže, kterou založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle.

Setkání s desítkami legend

Bronzová olympijská medailistka patří ke sportovním hvězdám, s nimiž se v průběhu dvou dnů mohli školáci setkat – a to nejen při autogramiádách. Republikové finále zahájila světová rekordmanka na osmistovce Jarmila Kratochvílová. Děti během jejich zápolení provázeli úspěšní sportovci všech generací – od současných olympioniků přes olympijského šampiona Jiřího Dalera z Tokia 1964 až po Věru Růžičkovou, olympijskou vítězku v gymnastice z Londýna 1948.

Do páteční exhibice v šesti disciplínách se zapojilo 13 sportovců, které doplnili zástupci armády a policie. Závodili například ambasadoři Sazka Olympijského víceboje Kateřina Kudějová, Denisa Rosolová, Natálie Dianová a Jan Kuf, atletičtí medailisté Michaela Hrubá, Radek Juška, Lukáš Melich i Roman Novotný či bývalí úspěšní sportovci Šárka Kašpárková, Štěpán Janáček, Adriana Gerši, Pavel Buráň a také fotbalista Petr Švancara.

Sladký koláč za odměnu si odnesly všechny čtyři týmy, vítězství však slavilo družstvo Šárky Kašpárkové. „Všechny týmy byl hodně silné, ale ukázalo se, že atleti jsou nejvšestrannější a umí všechno. Ale tady nešlo o výsledky. Děti viděly v každé disciplíně nějaký super výkon, muselo je to namotivovat. Musel to pro ně být zážitek, tohle nevidí každý den,“ soudila Kašpárková.

Tak třeba kladivář Lukáš Melich hodil medicinbalem přes hlavu skoro třicet metrů. „Troufal jsem si na vítězství,“ říkal se smíchem bronzový medailista z mistrovství světa. „Z exhibice jsem byl nadšený, děti jsou skvělé, bezprostřední publikum. Pamatuju si na svůj první trojboj ve školce, házeli jsme míčkem, skákali do dálky a běželi šedesátku. Vyhrál jsem. To byl můj atletický začátek, i když trénovat jsem začal až ve čtrnácti letech.“

Sport všude kolem

Vedle setkání s hvězdami si účastníci republikového finále mohli odnést spoustu zážitků z BeActive vesničky, která byla součástí doprovodného programu v rámci Evropského týdne sportu. Přichystána byla lezecká stěna, lukostřelba, korfbal, simulátor surfování, další sportovní aktivity nebo fotokoutek a také možnost vyzkoušet si jízdu na invalidním vozíku. Spoustu zábavy si při dvoudenním sportování užily i děti, které finančně podporuje Česká olympijská nadace.

„Finále bylo moc fajn. Děti to baví, některé byly nahecované, jako kdyby byly na obrovských závodech, což k tomu asi patří. Funguje to, dětí je tu spousta,“ řekl mistr světa i Evropy v moderním pětiboji Jan Kuf, ambasador Evropského týdne sportu i Sazka Olympijského víceboje. Světová šampionka ve vodním slalomu Kateřina Kudějová dodávala: „Byla tu zábava, děti sportovaly, dřely. Finále bylo moc hezké.“

Zatímco závěrečné soutěžení dětí z téměř dvou stovek škol i zahraničních účastníků uzavřelo uplynulý školní rok, další ročník Sazka Olympijského víceboje s oběma jeho částmi začíná už 19. září 2016. Jeho cílem je ukázat dětem sport jako součást zdravého životního stylu bez ohledu na jejich výkony.

Výběr výjimečných výkonů Republikového finále OVOV 2016

Běh na 60 m:

Tomáš Kratochvíl, ZŠ Školní Kaplice (ročník narození 2002) – 7,49 s

František Benedikt Lochman, CGNŘ Olomouc (2003) – 7,90 s

Skok do dálky:

Andrea Švihálková, SG Kladno (2002) – 5,73 m

Tomáš Kratochvíl, ZŠ Školní Kaplice (2002) – 6,75 m

Hod míčkem:

Miroslav Špicar, ZŠ Eduarda Štorcha Ostroměř (2002) – 87,00 m

Ondřej Mikeš, ZŠ Železnická Jičín (2002) – 84,00 m

Marie Svozilová, ZŠ Zašová (2002) – 61,75 m

Běh na 1000 m:

Zuzana Študlarová, ZŠ Františkovy Lázně (2005) – 3:22 min.

Hod medicinbalem přes hlavu:

Dominik Burdych, 2. ZŠ Rakovník (2001) – 21,90 m

Simona Hrachovská, ZŠ Mánesova Otrokovice (2001) – 17,40 m

Shyby na šikmé lavici za dvě minuty:

Nela Bábíčková, ZŠ Mar. Náměstí Uherský Brod (2005) – 88

Jaromír Síla, ZŠ Proseč (2005) – 106

Rudolf Prušák, ZŠ Dukelská Strakonice (2006) – 103

Trojskok do dálky z místa:

Tereza Kolovratová, ZŠ Poštovní Karlovy Vary (2006) – 7,06 m

Ondřej Buráň, ZŠ Pod Vinohrady, Uherský Brod (2003) – 8,89 m

Driblink za dvě minuty:

Daniel Krapf, ZŠ A. Čermáka Praha 6 (2005) - 345 m

Plavání za dvě minuty:

Patrik Řezáč, ZŠ Arménská Brno (2002) – 170 m

Denis Raiskup, ZŠ Oskol Kroměříž (2002) – 170 m

Švihadlo:

Helena Továrková, ZŠ Rýmařov Jelínkova (2003) – 397

Jaromír Síla, ZŠ Proseč (2005) – 370

Desetiboj OVOV, učitelé:

Zdeněk Poláček, ZŠ Praha 13 – 10 468 bodů

Dominik Masař, ZŠ Vizovice – 10 003 bodů

Chlapci:

Miroslav Špicar, ZŠ Eduarda Štorcha Ostroměř (2002) – 9 769 bodů

Tomáš Kratochvíl, ZŠ Školní Kaplice (2002) – 9 670 bodů

Dívky:

Hana Hájková, ZŠ Palackého Moravská Třebová (2002) – 8 424 bodů

Denisa Peričová, ZŠ Oskol Kroměříž (2003) – 8 653 bodů

Tereza Kociánová, ZŠ Kubatova České Budějovice (2004) – 8 605 bodů