Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Republikové finále Odznaku všestrannosti má vítěze! Oskol Kroměříž kraluje po šesté v řadě

Jakoby znali magickou formuli, která jim rok co rok pomáhá vítězit. ZŠ Oskol Kroměříž totiž už po šesté ovládla Republikové finále Odznaku všestrannosti, jež je vyvrcholením Sazka Olympijského víceboje a zároveň součástí Evropského týdne sportu. „Vyhráli jsme při posledním ročníku, který se konal v Praze, a pak pětkrát v Brně. Kouzelnou hůlku ale nemáme, jen se všem disciplínám desetiboje pravidelně věnujeme,“ vysvětlil Vítězslav Tesařík, učitel, který kroměřížské děti vede.

Republikové finále Odznaku všestrannosti má vítěze! Oskol Kroměříž kraluje po šesté v řadě

Triumf Oskolu visel ve vzduchu od druhé disciplíny, kdy se dostal do průběžného vedení. „Trochu jsem v to doufal. Zvítězili jsme loni a letos jsme přijeli prakticky se stejným týmem, děti jsou tak o rok starší a silnější,“ prozradil ještě Tesařík.

Součástí Evropského týdne sportu

V pořadí 11. ročníku Republikového finále se zúčastnilo 561 dětí ze 123 škol. Podpořilo je na 50 olympioniků – aktivních, i těch z řad Českého klubu olympioniků. „Organizace byla náročná kvůli přijatým hygienickým opatřením. Zvládli jsme to díky podpoře všech našich partnerů v čele se Sazkou a díky skvělé spolupráci s Armádou a Policií ČR. Důležité pro nás také je, že jsme součástí Evropského týdne sportu, iniciativy Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě,“ řekl Richard Adamec, šéf Sazka Olympijského víceboje.

Republikové finále přesto bylo letos jiné než obvykle. „Především nás mrzí, že účastníkům nemohli přijít fandit ani rodiče, ani kamarádi a spolužáci. Učitelé měli tento rok složitější organizaci s účastí svých žáků,“ dodal Adamec. „Děti, které se ale finále zúčastnily, si dovezly domů skoro stejný zážitek jako v předchozích ročnících. A to je nejdůležitější.“

Medaile pak úspěšným týmům i jednotlivců předal Martin Doktor, dvojnásobný olympijský šampion v rychlostní kanoistice a sportovní ředitel Českého olympijského výboru. Vítězné družstvo navíc získalo pamětní mince, které nesou jeho podobiznu.

Mladí sportovci ve věku 10 až 15 let si mohli mezi disciplínami odznaku užít spoustu zábavy v BeActive vesničce, kde pro ně byly připraveny nejrůznější aktivity. Vybrat si mohli například úkoly v rámci Sazka Olympijské cesty, střelbu na koš z vozíku pro handicapované, skoky na trampolíně pod vedením olympioničky Petry Vachníkové, zorbing nebo mohli využít místní fotokoutek.

Exhibice olympioniků

Součástí akce byl také závod učitelů nebo exhibice a autogramiáda slavných olympioniků. A v ní se představili třeba dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová, dráhový cyklista a vítěz Evropských her Tomáš Bábek či stříbrné basketbalistky z mistrovství světa 2010 Hana Horáková a Ivana Večeřová.

Fotogalerie ze slavnostního zahájení ZDE.

Fotogalerie z prvního dne závodů ZDE.

Fotogalerie z druhého dne závodů ZDE.

Fotogalerie exhibice ZDE.

Fotogalerie doprovodný program ZDE.

Foto: ČOV/Barbora Reichová a Radek Miča