Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Děti mohou ve školách zjistit, pro jaké sporty mají předpoklady

Děti mohou ve školách zjistit, pro jaké sporty mají předpoklady

Děti mohou ve školách zjistit, pro jaké sporty mají největší předpoklady

Více než šedesát procent českých dětí tráví ve všední den u televize či videa nejméně dvě hodiny. Naopak alespoň doporučených šedesát minut pohybové aktivity denně neabsolvuje ani třetina z nich. Přitom existuje snadná cesta, jak dětem pomoci najít sport, který je bude bavit.

Pokud se ve škole zapojí do Sazka Olympijského víceboje, mohou na konci školního roku získat analýzu sportovních předpokladů, která jim doporučí vhodné sporty i kluby v okolí. Registrace do druhého ročníku projektu odstartovala 15. září na www.sazkaolympijskyviceboj.cz. V minulém školním roce se přihlásilo 1384 škol a 150 tisíc dětí získalo sportovní vysvědčení.

„Každé dítě je jiné. Když se předem otipuje, jaký sport by mu mohl jít, a ještě mu k tomu dáme návod, kde ho najde, je to veliká pomoc,“ říká dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru, který projekt společně se Sazkou organizuje.

Sportovní vysvědčení ve dvou verzích

Na sportovním vysvědčení děti díky splnění osmi jednoduchých disciplín a metodice společnosti SportAnalytik zjistí, jak jsou na tom v porovnání se svými vrstevníky, kterému olympionikovi jsou podobní svým pohybovým typem, jaké sporty jsou pro ně nejvhodnější. Prostřednictvím propojení na web www.sportvokoli.cz, tedy na databázi více než 14 tisíc klubů z celé republiky, se dozvědí, kde se mohou různým sportům věnovat.

„Sportovní vysvědčení nadchlo nejen nás, ale i děti a rodiče. Myslím, že je to cesta k tomu, aby se děti o sport víc zajímaly,“ soudí Anna Pavlová, garantka projektu ze základní školy Zruč-Senec. Renata Šimková z Polešovic dodává: „Děti prožívají sportovní vysvědčení mnohem víc jak skutečné.“

Pro školáky, kteří se do projektu zapojili už v uplynulém školním roce, bude při splnění všech disciplín nachystáno sportovní vysvědčení s analýzou jejich zlepšení a s doporučením na trénink. „Už v prvním ročníku Sazka Olympijského víceboje s námi sportovaly statisíce dětí. Díky portálu Sport v okolí umíme dětem ukázat cestu přímo do sportovních klubů, kde mohou začít sportovat aktivně a pravidelně. I proto věřím, že se do projektu připojí další školy z celé České republiky,“ uvedl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

O celkové ceny hrají i školy zapojené do OVOV

Pro školy je připravena také soutěž o sportovní vybavení v celkové hodnotě 500 tisíc korun, o něž mohou bojovat i školy zapojené do Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů (OVOV), který založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle. OVOV je součástí projektu Sazka Olympijský víceboj a nabízí talentovaným mladým sportovcům šanci postoupit až do republikového finále a zažít jeho neopakovatelnou atmosféru. Do obou částí projektu se však mohou zapojit všechny děti a základní školy nebo víceletá gymnázia s odpovídajícími ročníky. Cílem je probudit ve školácích touhu sportovat, která uvadá.

„Počet dětí, které loni uvedly alespoň 60 minut pravidelné pohybové aktivity denně, což je doporučení stanovené Světovou zdravotnickou organizací, se napříč věkovými kategoriemi pohybuje v rozmezí od 28 procent u chlapců v pátých třídách do 13 procent u dívek v devátých třídách. Dívky jsou výrazně méně aktivní než chlapci, a to ve všech věkových kategoriích. Pohybová aktivita zároveň klesá s věkem,“ uvedl Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci, jenž má v Česku na starosti výzkumný projekt HBSC (Health Behaviour in School-aged Children).

Ke sportování budou děti znovu motivovat také olympionici, s nimiž se školáci budou moci setkat v rámci Tréninků s olympioniky nebo při akcích OVOV. Vedle stávajících ambasadorů, mezi něž patří olympijští medailisté Vavřinec Hradilek, Mirka Knapková, Veronika Vítková, krasobruslařský evropský šampion Tomáš Verner, úspěšný vodní slalomář Jiří Prskavec, atletka Denisa Rosolová či plážová volejbalistka Kristýna Kolocová, se přidali také olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, čtyřnásobný medailista z mistrovství světa, kajakář Josef Dostál, nebo stolní tenistka Iveta Vacenovská, medailistka z Evropských her v Baku. Školáci budou mít šanci potkat se i s legendami z Českého klubu olympioniků.

Pro prvních 750 aktivních škol jsou připraveny sportovní sety za více než 1,5 milionu korun a Tréninkové deníky pro žáky 1.–4. tříd, díky kterým budou moct nejmladší žáci cvičit i mimo školu ve spojení s oblíbenými postavičkami Čtyřlístku a zapojit do hry i rodiče. Proběhnou soutěže se svazy nebo o vstupenky na zajímavé sportovní akce či další ceny.

Základní informace o druhém ročníku Sazka Olympijského víceboje

Registrace a podrobné informace: www.sazkaolympijskyviceboj.cz. Školám, které se zapojily již v uplynulém ročníku, postačí jen upravit již dříve vložené údaje.

Ambasadoři: Vavřinec Hradilek, Mirka Knapková, Veronika Vítková, Tomáš Verner, Jiří Prskavec, Denisa Rosolová, Kristýna Kolocová, David Svoboda, Josef Dostál, Iveta Vacenovská.

Největší novinky: Disciplíny Sazka Olympijského víceboje bude stačit splnit jednou za školní rok. O sportovní vybavení v celkové hodnotě 500 tisíc korun soutěží školy zapojené do obou částí projektu, tedy Sazka Olympijského víceboje i OVOV. Školy se mohou zapojit do obou částí projektu najednou nebo si vybrat jeden z nich. Tři disciplíny pro druhý stupeň jsou společné.

Co je analýza sportovních předpokladů: Sportovní vysvědčení poskytuje žákům analýzu jejich fyzických předpokladů a na základě jejich pohybového typu (vytrvalostní, rychlostní, silový) jim doporučuje vhodné sporty, kterým se mohou do budoucna věnovat. Děti na vysvědčení najdou také unikátní kód, díky kterému mohou na webu www.sportvokoli.cz jednoduše zjistit propojení na sportovní kluby ve svém okolí. Pro školáky, kteří dostali analýzu v uplynulém ročníku, bude připraveno vysvědčení s rozborem jejich zlepšení
a doporučením na trénink.

Jak získat odznak OVOV: Pro žáky, kteří splní všech deset disciplín OVOV, jsou připraveny čtyři úrovně odznaků (bronzový, stříbrný, zlatý a diamantový).

O co soutěží školy: sportovní vybavení v celkové hodnotě 500 tisíc korun, Tréninky s olympioniky, sportovní sety v celkové hodnotě více než 1,5 milionu korun, Tréninkové deníky a další ceny.