Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Analýzu sportovních předpokladů získá 87 tisíc dětí

Celkem 86 661 dětí získá se závěrečnými školními známkami také speciální sportovní vysvědčení. Analýza sportovních předpokladů na základě osmi disciplín projektu Sazka Olympijský víceboj dětem ukáže, jaký je jejich pohybový typ a které sporty by jim mohly nejlépe jít. Každé vysvědčení také obsahuje kód, díky kterému se děti a jejich rodiče na webu www.sportvokoli.cz dozvědí, kde se ve svém okolí mohou věnovat nejen doporučeným sportům.

Analýzu sportovních předpokladů získá 87 tisíc dětí

Celkem 86 661 dětí získá se závěrečnými školními známkami také speciální sportovní vysvědčení. Analýza sportovních předpokladů na základě osmi disciplín projektu Sazka Olympijský víceboj dětem ukáže, jaký je jejich pohybový typ a které sporty by jim mohly nejlépe jít. Každé vysvědčení také obsahuje kód, díky kterému se děti a jejich rodiče na webu www.sportvokoli.cz dozvědí, kde se ve svém okolí mohou věnovat nejen doporučeným sportům.

„Sportovní vysvědčení jsou návodem pro školáky a jejich rodiče, jak vybrat sport, který by děti mohl bavit,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Naším hlavním cílem je, aby se sport stal přirozenou součástí života českých dětí. Už pololetní sportovní vysvědčení bylo pro školáky skvělou motivací. Analýzy sportovních předpokladů přichystáme pro děti i v dalších ročnících Sazka Olympijského víceboje. Věřím, že to bude dobrý důvod pro další školy, aby se do projektu také zapojily.“

Vysvědčení jako návod pro učitele

Už na konci prvního pololetí mohly děti díky analýze SportAnalytik získat vysvědčení se zhodnocením svých pohybových schopností, celkem se tedy za tento ročník víceboje rozdalo 137 710 vysvědčení. „Vysvědčení z prvního pololetí mělo velký vliv na to, že se děti snažily zlepšit svoje výsledky,“ řekla Ilona Břeňová, garantka projektu ze Základní školy Lubná – Sebranice, kde se žáci ve druhém pololetí výrazně zlepšili v disciplínách víceboje.

Učitelé se totiž inspirovali informacemi z pololetního sportovního vysvědčení. „Dětem často vyšlo, že se mají věnovat protahovacím cvikům, a tak jsme se na ně zaměřili při rozcvičkách. Mezi doporučenými cviky se také objevovalo posilování horních končetin, a tak jsme zařadili třeba trakaře nebo šplhání,“ dodala Břeňová.

Školáci se zlepšili ve vytrvalosti i rovnováze

Zlepšení ve výsledcích lze na základě disciplín víceboje hodnotit nejen u jednotlivých dětí, tříd nebo škol, ale také celkově. Při porovnání průměrných výkonů dětí z jednotlivých ročníků se ukázalo, že se žáci během školního roku reálně zlepšili ve čtyřech z osmi disciplín. „Při respektování změn vyvolaných přirozeným vývojem došlo k věcně významným nárůstům u vytrvalostního běhu, zkrácených leh-sedů a v disciplínách postoj čápa a hluboký předklon,“ uvedl docent Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Tyto čtyři disciplíny testují běžeckou vytrvalost, silovou vytrvalost, rovnováhu a ohebnost.

Ve školách, kde je patrné výrazné zlepšení při porovnání výsledků dětí, jež splnily všechny disciplíny v prvním i ve druhém pololetí, častokrát hrají roli i mimoškolní sportovní aktivity. „Od začátku školního roku u nás funguje sportovní kroužek, který je všestranně zaměřený. Samotná tělesná výchova by nestačila,“ říká Eva Byrtusová ze ZŠ a MŠ Písečná. Také Ilona Břeňová ze ZŠ Lubná – Sebranice dodává: „Máme na vesnici aktivní fotbalový oddíl, hodně dětí chodí tam, máme také gymnastiku, aerobik, Sokol. I tím se děti dokázaly zlepšit. Snažíme se je povzbudit, aby sportovaly i doma. Ale málokteré dítě se chce zlepšit samo od sebe, hodně záleží na rodičích.“

Nejaktivnější školy získaly sportovní vybavení za 500 tisíc korun

Cílem společného projektu Sazky a Českého olympijského výboru je zapojit do sportování co nejvíc dětí, a to jak při plnění sportovních disciplín, tak doplňkových úkolů. Nejaktivnější a nejúspěšnější školy napříč republikou a velikostními kategoriemi získaly poukazy na sportovní vybavení v celkové hodnotě 500 tisíc korun. Zástupci škol převzali ceny při slavnostním ukončení tohoto ročníku víceboje v sídle ČOV.

„Sazka chce spolu s Českým olympijským výborem mimo jiné zvýšit fyzickou kondici školáků. Těší nás, že jsme s mnoha školami rychle našli společnou řeč. Žáci oceněných škol byli po celý rok mimořádně aktivní a vykazovali zlepšení tělesné zdatnosti. Musím ale poděkovat ředitelům a učitelům všech škol zapojených do Sazka Olympijského víceboje, zejména garantům – tělocvikářům. Bez nich bychom se snažili marně,“ řekl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

Projekt bude pokračovat i v příštím školním roce, a to od září 2015.

Sazka Olympijský víceboj 2014 / 2015

Počet přihlášených škol: 1384

Počet sportovních vysvědčení:137 710

Počet analýz sportovních předpokladů s doporučením na vhodné sporty a kluby: 86 661

Disciplíny víceboje (testované schopnosti): běh na 500 / 1000 m (běžecká vytrvalost), sprint na 60 m (rychlost), hod míčem (síla), T-běh (hbitost), skok / trojskok do dálky z místa (výbušnost), zkrácené leh-sedy (silová vytrvalost), postoj čápa (rovnováha), hluboký předklon (ohebnost).

NEJLEPŠÍ ŠKOLY V CELKOVÉM POŘADÍ SAZKA OLYMPIJSKÉHO VÍCEBOJE

Kategorie do 100 žáků

1. Základní škola Oldřiš, okres Svitavy,

2. Základní škola Nelahozeves, okres Mělník

3. Základní škola a mateřská škola Rynárec, okres Pelhřimov

Kategorie 101 – 200 žáků

1. ZŠ a MŠ Bílá Třemešná, okres Trutnov

2. ZŠ a MŠ Kameničky

3. ZŠ a MŠ Ptení

Kategorie 201 – 300 žáků

1. Základní škola Petra Bezruče, Třinec

2. ZŠ a MŠ Desná, okres Jablonec nad Nisou

3. Základní škola Polešovice, okres Uherské Hradiště

Kategorie 301 – 450 žáků

1. Základní škola Velké Březno, okres Ústí nad Labem

2. Základní škola Vratimov, Datyňská 690

3. Základní škola Měřín

Kategorie nad 450 žáků

1. Základní škola Sokolov, Křižíkova 1916

2. Základní škola Sokolov, Běžecká 2055

3. Základní škola Pelhřimov, Na Pražské 1543